معرفی انواع پست پیشتاز و تفاوت آن با تیپاکس و پست سفارشی!

2,784

با وجود آن‌که تکنولوژی پیشرفت بسیار زیادی کرده‌است؛ با این‌حال، هنوز نیاز داریم برخی از مرسولات را به‌صورت فیزیکی ارسال یا دریافت کنیم و همین موضوع نشان می‌دهد که هنوز به خدمات پست نیاز داریم. خدمات پست ایران، انواع مختلفی دارد که هرکدام ویژگی‌های خاص خود را دارند. با این‌حال، در این مطلب از بلاگ سما، می‌خواهیم به معرفی انواع پست پیشتاز بپردازیم و تفاوت آن را با سایر روش‌های سریع پستی بررسی کنیم؛ پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

انواع پست پیشتاز و سفارشی

خدمات پست ایران و معرفی انواع پست پیشتاز و سریع

هنگامی‌که می‌خواهید بسته‌های خود را پست کنید، به چه نکاتی توجه می‌کنید؟ برای مثال ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که بسته‌های پستی چه زمانی به گیرنده می‌رسد و هزینه ارسال هر بسته چقدر است. با توجه به عواملی که بر پست مرسولات و نامه‌ها تاثیر می‌گذارد، شرکت ملی پست ایران، خدماتی متنوعی را ارائه می‌کند.

این خدمات شامل پست عادی، پست پیشتاز، پست سفارشی، پست دوقبضه و پست یافته است. هرکدام از این انواع روش‌های پستی، ویژگی‌های خاص خود را دارند. با وجود اینکه این مطلب درباره معرفی انواع پست پیشتاز است؛ اما در ادامه هرکدام از روش‌های پستی رایج را توضیح می‌دهیم.

معرفی انواع پست پیشتاز

معرفی انواع پست پیشتاز و خدمات آن

درباره پست پیشتاز سوالات زیادی وجود دارد؛ همچون آیا پست پیشتاز سریع است؟ آیا پست پیشتاز پس کرایه دارد؟ آیا پست پیشتاز هوایی است یا زمینی؟ و…

برای پاسخ به این سوالات، بهتر است با تعریف پست پیشتاز آشنا شویم. پست پیشتاز به انگلیسی Express mail نامیده می‌شود و یکی از سریع‌ترین روش‌های پستی برای ارسال مرسولات در وزن‌ها و ابعاد مختلف است. این روش پستی، توسط اداره پست و به‌عنوان یکی از خدمات بخش دولتی ارائه می‌شود.

دریافت مرسوله توسط پست پیشتاز چقدر طول می‌کشد؟

سرعت پست پیشتاز به‌گونه‌ای است که چنانچه بسته پستی خود را پیش از ساعت ۱۱ صبح به دفتر پستی تحویل دهید و گیرنده، در همان شهر باشد؛ می‌تواند بسته پستی خود را همان‌ روز، دریافت کند. با این‌حال به‌صورت کلی، تمام بسته‌هایی که به پست پیشتاز تحویل داده می‌شود بسته به مقصد گیرنده، تا کمتر از ۴۸ ساعت تحویل داده می‌شوند و به همین دلیل است که استفاده از این نوع پست، محبوبیت زیادی دارد.

یکی از مزیت‌های مهم درباره پست پیشتاز این است که شما می‌توانید به کمک دریافت کد رهگیری ۱۰ تا ۲۰ رقمی، مرسوله خود را پیگیری کنید. برای این‌کار، تنها کافی‌ست کدرهگیری خود را به شماره ۲۰۰۰۴۴۱ پیامک یا از طریق سایت اداره پست و به کمک این کد، مراحل ارسال مرسوله خود را پیگیری کنید.

از ویژگی‌های مهم این پست، این است که تنها به داخل کشور محدود نمی‌شود و شما می‌توانید به کمک پست پیشتاز، بسته‌های پستی خود را به خارج از کشور نیز ارسال کنید تا در کمترین زمان ممکن، به‌دست گیرنده برسد.

هزینه پست پیشتاز چقدر است؟

هزینه این پست به دو عامل مهم بستگی دارد، عامل اول آدرس گیرنده است که چنانچه ارسال شما درون‌شهری باشد؛ هزینه کمتری را نسبت به ارسال بسته به شخصی در استان دیگر پرداخت می‌کنید. عامل دوم نیز وزن مرسوله است که با افزایش این وزن، هزینه ارسال نیز بیشتر می‌شود.

برای آن‌که به سادگی هزینه ارسال محصولات خود را کاهش دهید کلیک کنید!

تفاوت پست پیشتاز و سفارشی

ابتدای این مطلب که درباره معرفی انواع پست پیشتاز است، بیان کردیم که روش‌های پستی متنوع هستند و یکی از این روش‌ها، پست سفارشی است. در ادامه به این سوالات پاسخ می‌دهیم که نحوه پست سفارشی چیست؟! پست سفارشی زودتر می‌رسد یا پیشتاز؟! نرخ پست سفارشی چقدر است؟! و…

پست سفارشی یکی از خدماتی است که توسط بخش دولتی اداره پست ارائه می‌شود. به همین دلیل اغلب خدمات پست سفارشی از درب منزل انجام نمی‌شود و باید به اداره پست مراجعه کنید. هنگامی افراد از این روش استفاده می‌کنند که بخواهند پس از دریافت بسته، توسط گیرنده، از وی رسید دریافت شود. در این روش سریع پستی نیز فرستنده می‌تواند به کمک قبض خود، در صورت نرسیدن پست سفارشی، از آن اطلاع پیدا کند.

برخی از ویژگی‌ها در بین انواع روش‌های پستی مشترک هستند، برای مثال هنگام ارسال بسته‌های پستی، هزینه دریافتی براساس درون‌شهری و برون‌شهری بودن پست، متفاوت است. بنابراین، هزینه پست سفارشی بین شهری نیز نسبت به پست درون‌شهری، بیشتر می‌شود. با این‌وجود، هر یکی از این روش‌ها، ویژگی‌های منحصر به‌فردی دارد که سبب می‌شود این سوال پیش بیاید که پست سفارشی چه تفاوت‌هایی با پست پیشتاز دارد؟!

یکی از تفاوت‌های مهم پست پیشتاز و سفارشی، این است که مرسولاتی که با پست پیشتاز ارسال می‌شوند، توسط شرکت پست، بیمه هستند و در صورت ایجاد هر مشکلی، خسارت آن را می‌توان دریافت کرد؛ اما پست‌های سفارشی این مزیت را ندارند و شرکت پست آن‌ها را بیمه نکرده است.

کلیک کنید تا با بیمه پستی و مزایای آن آشنا شوید!

آیا پیست پیشتاز سریع است

تفاوت دیگر در وزن مرسوله‌ها است؛ حداکثر وزن مرسوله‌هایی که با پست سفارشی می‌توان ارسال کرد تا ۴۰ کیلوگرم است، اما با پست پیشتاز تنها می‌توان بسته‌هایی با حداکثر وزن ۲۵ کیلوگرم را ارسال کرد.

و در نهایت، پست پیشتاز سریع است یا سفارشی؟ با وجود آن‌که پست سفارشی نیز سریع است؛ اما پست پیشتاز از سفارشی سریع‌تر است.

تفاوت پست پیشتاز و تیپاکس

جالب است بدانید که بسیاری از افراد، ممکن است پست پیشتاز و تیپاکس را یکسان بدانند؛ اما آیا پست پیشتاز همان تیپاکس است؟

در ابتدای این مطلب که درباره معرفی انواع پست پیشتاز است، توضیح دادیم که پست پیشتاز یکی از خدمات اداره ملی پست ایران است و جزو خدمات بخش دولتی محسوب می‌شود. این مهم‌ترین تفاوتی است که با سرویس تیپاکس دارد؛ زیرا تیپاکس از خدمات پستی بخش خصوصی محسوب می‌شود.

تیپاکس یکی از روش‌های سریع و نسبتا کم‌هزینه برای ارسال بسته‌های پستی است .با تیپاکس بسته‌های پستی در اغلب شهرهای کشور تا حداکثر ۲۴ ساعت به گیرنده می‌رسند. با وجود این ممکن است این زمان برای برخی از شهرستان‌ها به دو روز نیز افزایش پیدا کند.

یکی از ویژگی‌های متفاوت تیپاکس با پست پیشتاز این است که چنانچه پیش از ساعت ۱۱ صبح برای استفاده از خدمات آن، تماس بگیرید، بسته شما را در محل حضور شما تحویل می‌گیرند و در غیر این‌صورت باید به نمایندگی‌های تیپاکس مراجعه کنید.

نکته مهمی که هنگام ارسال بسته‌های خود با تیپاکس باید مدنظر داشته باشید؛ این است که در شهر مقصد نیز نمایندگی تیپاکس وجود داشته باشد. البته تیپاکس در حدود ۳۱ استان و ۳۰۰ شهر ایران نمایندگی دارد.

به کمک تیپاکس، می‌توانید بسته‌های خود را به خارج از کشور نیز ارسال کنید. این ویژگی مشابه با ویژگی پست پیشتاز است. با این‌حال، ارسال تیپاکس ممکن است در برخی موارد سریع‌تر باشد و در اغلب موارد بسته ظرف ۵ روز کاری به مقصد می‌رسد.

هزینه ارسال محصولات توسط تیپاکس تنها به وزن آن بستگی دارد. همچنین تعرفه‌های این شرکت در سه مدل شهرهای نزدیک، شهرهای دور و تعرفه حمل اکسپرس تعریف می‌شود.

استفاده از خدمات پست در فروشگاه‌های اینترنتی

بسیاری از فروشگاه‌های اینترنتی و اینستاگرامی، برای ارسال محصولات خود از سرویس‌های پستی استفاده می‌کنند. رایج‌ترین این سرویس‌ها، پست پیشتاز، سفارشی و تیپاکس هستند.

یکی از مهم‌ترین دلایل استفاده از پست پیشتاز در سفارش‌های اینستاگرامی و یا سایر فروشگاه‌های آنلاین، دریافت کد رهگیری دریافت است. به کمک این کد می‌توانید از ارسال محصول خود اطمینان داشته باشید و روند پستی آن را پیگیری کنید.

کسب و کارهایی که به‌صورت هفتگی، حداقل ۲۰ کالا را ارسال می‌کنند؛ می‌توانند از خدمات پرداخت در محل تیپاکس استفاده کنند. با این‌حال، برخی از بسته‌های پستی با ارزش از طریق پست سفارشی ارسال می‌شوند. با وجود آن‌که پاکت پست سفارشی و پیشتاز مشابه یکدیگر هستند؛ اما چنانچه صاحب فروشگاه بخواهد مطمئن شود که گیرنده، بسته را به سلامت تحویل گرفته است؛ از این روش پستی استفاده می‌کند.

به‌صورت کلی، همان‌طور که در این مطلب درباره معرفی انواع پست پیشتاز خواندیم؛ روش‌های پستی متفاوتی وجود دارند که براساس ویژگی‌های آن‌ها می‌توانید هرکدام که با هدف پستی شما سازگاری دارد را انتخاب کنی. چنانچه یک کسب و کار دارید، به کمک این روش‌های پستی، در هزینه‌های ارسال خود صرفه‌جویی کنید.

آشنایی و معرفی انواع پست پیشتاز

امنیت در معاملات، از آغاز تا رسیدن کالا به دست مشتری!

همان‌طور که هنگام معرفی انواع پست پیشتاز، سفارشی و تیپاکس گفته شد، از پرسرعت‌ترین انواع پست برای ارسال مرسولات هستند که به کسب و کارها کمک می‌کنند تا نه‌تنها هزینه‌های ارسال خود را کاهش دهند، بلکه مطمئن باشند که محصول آن‌ها به سلامت به دست مشتریان می‌رسد.

این اطمینان خاطر نه‌تنها در ارتباط با فرایندهای پستی محصولات، بلکه در هنگام خرید مشتریان نیز باید وجود داشته باشد. تا بتوانند با خیال راحت از فروشگاه‌های اینترنتی خرید کنند و پرداخت خود را بدون نگرانی انجام دهند. همین مسئله سبب شده‌است که خدماتی همچون پرداخت امن ایجاد شود که مثل بیمه خدمات پستی عمل می‌کند. پرداخت امن به خریداران کمک می‌کند بدون نگرانی برای از دست دادن هزینه یا دریافت کالای نامناسب، معاملات و خرید محصولات انجام شود.

همان‌طور که در این مطلب معرفی انواع پست پیشتاز اشاره شد، به دلیل اهمیت بالای خدمات پرداخت امن، بسیاری از کسب و کارها از پرداخت امن استفاده می‌کنند تا بتوانند اعتماد مشتریان خود را جلب و فروش خود را افزایش دهند. همچنین بسیاری از خریداران نیز تنها در صورتی وارد معاملات می‌شوند که در آن معامله از سیستم اسکرو یا پرداخت امن استفاده شده باشد. سما که یک درگاه تضمین خرید محسوب می‌شود، به کمک کسب و کارها و خریداران آمده‌است. برای آشنایی بیشتر با چگونگی استفاده از خدمات پرداخت امن، بر روی سما کلیک کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.