معامله امن راهکاری برای خرید خودروی دست دوم

438

خرید خودروی دست دوم، همیشه یکی از گزینه‌های پرطرفدار برای تهیه یک ماشین جدید بوده است. با وجود قیمت بالای خودروی صفر و حاشیه‌های که خرید آن به دنبال دارد، بازار خرید و فروش خودروی دست دوم بیش از همیشه داغ و پررونق شده است. برای خرید یک ماشین کارکرده، همیشه گزینه‌های زیادی برای انتخاب پیش روی شماست. کافی است به یکی از وبسایت‌های نمایش دهنده آگهی خودرو مراجعه کنید، مشخصات خودروی دلخواه‎تان را وارد کنید تا گزینه‌های منطبق را به شما نمایش دهد. معمولا شرایط ظاهری و فنی خودرو درج می‌شود تا بتوانید از صحت و سلامت آن مطمئن شوید. با این حال خرید و فروش ماشین به همین سادگی‌ هم نیست و باید با افراد متخصص و ابزارهای مرتبط برای داشتن یک معامله امن و بدون ضرر کمک بگیرید. در این قسمت از بلاگ سما به مهم‌ترین نکات برای معامله خودروی کارکرده می‌پردازیم. 

مراحل خرید خودروی دست دوم را می‌توان به دو بخش کلی تقسیم کرد: 

 1. بررسی سلامت ظاهری و فنی خودرو
 2. مراحل مالی و حقوقی

که هریک پیچیدگی‌های مختص به خود را دارد. از آنجایی که تهیه یک خودرو نیازمند جابجایی مبلغ قابل توجهی است، بنابراین لازم است در هر مرحله دقت کافی را به همراه داشته باشید. در این مطلب به نکات مهم برای بررسی، انتخاب و خرید خودروی دست دوم و در نهایت داشتن یک معامله امن می‌پردازیم.

چه ویژگی‌های ظاهری در خرید خودروی دست دوم باید بررسی شود؟

وضعیت بدنه خودرو، یکی از مهم‌ترین ویژگی هایی است که باید در خرید خودروی دست دوم بررسی شود. وضعیت ظاهری علاوه بر ایجاد ظاهری زیبا، نشان‌دهنده اتفاقاتی است که در گذشته برای خودرو افتاده است. 

رنگ بدنه

وقتی صحبت از رنگ بدنه می‌شود، اصطلاحاتی نظیر دور رنگ، تمام رنگ، خط و خش جزئی، صافکاری بدون رنگ برای بدنه خودرو به کار می‌رود. کارشناسان خودرو با استفاده از دستگاه ضخامت سنج رنگ، ضخامت قسمت‌های مختلف بدنه را مورد سنجش قرار می‌دهند تا نقاطی که در تصادف دچار ضربه و سپس رنگ شده است را شناسایی کنند. این مسئله از این نظر حائز اهمیت است که می‌تواند بر روی قیمت خودرو تاثیرگذار باشد. به عنوان مثال رنگ شدگی سقف خودرو می‌تواند نشان دهنده یک ضربه جدی نسبت به رنگ شدگی گلگیر باشد، بنابراین در محاسبات قیمت نهایی مبلغ بیشتری کسر می‌شود. 

بررسی سلامت ظاهری و رنگ بدنه خودرو دست دوم

شاسی و ستون خودرو

کارشناسان معتقدند بررسی شاسی و ستون ماشین از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا نشان دهنده سلامت ماشین است. به عنوان مثال اگر ستون نشانی از آفتاب سوختگی داشته باشد، به احتمال بسیار زیاد  قطعه برای کارخانه است و تعویضی صورت نگرفته است. شاسی ضربه خورده یا ستون‌هایی که دارای جوش خوردگی هستند، نشان دهنده تصادف سنگین هستند و ممکن است آسیب جدی به خودرو وارد شده باشد. بنابراین با بررسی دقیق این قسمت‌ها علاوه بر سنجش سلامت خودرو، می‌توانید برآورد صحیحی از قیمت آن به دست بیاورید. 

قطعات تعویض شده

شدت برخی از حوادث به قدری زیاد است که توصیه می‌شود بجای تعمیر، آن قطعه از بدنه را تعویض کرد. تعویض قطعات عموما در ایران از محبوبیت کمتری برخوردار است اما اینکار می‌تواند باعث حفظ سلامتی و استحکام خودرو شود. البته تشخیص قطعه جایگزین برای بدنه خودرو، یکی از چالش‌هایی است که نیاز به کارشناس ماهر دارد. در برخی موارد، قطعه مورد نیاز از یک خودرو باز شده و سپس بر روی خودروی مربوطه نصب می‌شود. با توجه به تفاوت‌های رنگ و کیفیت قطعات، تشخیص قطعه جایگزین بسیار سخت است و ممکن است امنیت معامله را تحت الشعاع قرار دهد.

چه ویژگی‌های فنی در خرید خودروی دست دوم باید بررسی شود؟

فنی سالم از اصطلاحاتی است که معمولا در زمان خرید خودروی دست دوم زیاد استفاده می‌شود. بسیاری از افراد معتقدند تا زمانی که موتور و گیربکس یک خودرو سالم است، وضعیت بدنه مانند رنگ شدگی از اهمیت کمتری برخوردار است و خودرو ارزش خرید دارد. بخش فنی خودرو، یکی از سخت‌ترین بخش‌هایی است که برای کارشناسی دقیق به دانش فنی و مهارت نیاز دارد. برای بررسی این قسمت باید دانش فنی در حوزه مکانیکی و موتوری داشته باشید. کارشناس باید به هرگونه صدا یا لرزش غیرطبیعی توجه ویژه‌ای داشته و مشکلات فنی را برای خریدار اعلام کند. در خودروهای پیشرفته، تست دیاگ می‌تواند به تشخیص مشکلات فنی کمک کند، اما باید توجه داشت که تست دیاگ تمامی عیوب فنی خودرو را مشخص نمی‌کند.

در بخش کارشناسی موتور، قدرت و عملکرد موتور، روغن و سیستم خنک کننده بررسی می‌شود. در بخش بررسی گیربکس، عملکرد و شتاب خودرو بررسی می‌شود. کارشناسی جلوبند شامل بررسی تعلیق، سیستم ترمز و دیگر قطعات جلوبندی می‌باشد. در نهایت، تست دیاگ به تشخیص مشکلات الکترونیکی و سیستم‌های کنترلی خودرو کمک می‌کند.

برای خرید خودروی دست دوم به چه مدارکی نیاز است؟

پیش از فروش خودرو، حتما باید از تکمیل بودن تمامی مدارک مربوط به خودرو، اطمینان حاصل کنید. این اسناد شامل مدارک شناسایی خودرو، مدارک مربوط به مالکیت خودرو، بیمه نامه و … می‌شود. هر گونه نقص یا فقدان در این اسناد ممکن است روند فروش خودرو را مختل کند و حتی به متوقف شدن آن منجر شود. بنابراین قبل از هر اقدامی باید از تکمیل کامل اسناد خودرو مطمئن شوید. این چک لیست به شما کمک می‌کند تمام مدارک مورد نیاز را در هنگام معامله به همراه داشته باشید.

 • مدارک شناسایی مالک شامل شناسنامه و کارت ملی
 • برگ سبز خودرو صادر شده توسط نیروی انتظامی
 • کارت خودرو 
 • سند قطعی خودرو
 • فاکتور فروش خودرو یا برگه کمپانی برای خودروهای لیزینگی
 • بیمه شخص ثالث
 • برگه تسویه خلافی خودرو
 • احراز محل سکونت
 • برگه گارانتی
 • کارت سوخت
 • برگه معاینه فنی
 • وکالت‌نامه (در صورت نیاز)

قولنامه، تعویض پلاک و یک معامله امن

پس از انتخاب خودروی مناسب، انجام کارشناسی و در نهایت توافق بر سر جزئیات و قیمت نهایی، باید یک قولنامه را در حضور کارشناسان اسناد رسمی تهیه کنید. قولنامه باید در دو نسخه به صورت کاملا  مشابه امضا شود. معمولا در این مرحله مبلغ اندکی به عنوان بیعانه بین فروشنده و خریدار رد و بدل می‎شود. در صورتی که هر یک از طرفین از انجام معامله منصرف شود، مبلغی به عنوان خسارت به شخص مقابل تعلق می‌گیرد. 

با حساب امن یا حساب امانی بیشتر آشنا شوید

خرید خودروی دست دوم و قولنامه

عدم اعتماد خریدار و فروشنده به یکدیگر از جمله مشکلاتی است که در خرید خودروی دست دوم رخ می‌دهد. وبسایت‌های انتشاردهنده آگهی همواره در این زمینه اطلاع رسانی کرده و هشدارهای لازم برای پیشگیری از کلاهبرداری را امی‌دهند. یکی از راهکارهایی که می‌تواند مشکلاتی از این دست را برطرف کند، استفاده از سرویس معاملات امن است. استفاده از این سرویس سما مزایای زیر را به همراه دارد:

تعیین شرایط معامله و تعهدات طرفین

تعیین شرایط معامله و تعهدات طرفین، یکی از اصولی‌ترین راهکارهای حل مشکلات مرتبط با عدم اعتماد در معاملات است. با تعیین شرایط معامله، طرفین قبل از شروع معامله، با شرایط و جزئیات مربوط کاملا آشنایی پیدا می‌کنند. این کار به ایجاد شفافیت در معاملات کمک می‌کند و از سوءاستفاده‌های احتمالی پیشگیری می‌شود.

واریز وجه معامله به حساب امانی

واریز وجه معامله به حساب امانی، یکی از راهکارهای حفظ اعتماد در معاملات است. در این روش، وجه معامله توسط یک شخص ثالث (سما) دریافت و نگهداری می‌شود. در صورتی که هر یک از طرفین تعهدات خود را نقض کند، وجه معامله به طرف دیگر بازگردانده می‌شود. این راهکار به افزایش اعتماد در معاملات خرید خودروی دست دوم کمک می‌کند و ریسک‌های مرتبط با عدم اعتماد را کاهش می‌دهد

داوری و میانجیگری در اختلافات

در صورتی که در خرید خودروی دست دوم بین دو طرف اختلافی به وجود بیاید، می‌توان از قابلیت داوری استفاده کرد تا به راحتی و با صلح آمیزی به راه حلی برسید. سما که در جریان معامله قرار دارد و در صورت بروز اختلافات و نارضایتی‌های طرفین، وارد عمل شده و با تعامل با طرفین و کمک به آن‌ها، برای بهتر شدن وضعیت اقدام می‌کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.