با سرویس اسکرو یک معامله امن داشته باشید!

542

اسکرو، نامی است که بر روی یک سیستم پرداخت امن قرار داده‌اند. این نام نشان‌دهنده یک قرارداد مالی است که هنگامی که یک معامله، بسته می‌شود تا دارایی یا پولی که قرار است بین طرفین معامله جابه‌جا شود، به‌طور امانی نزد یک شخص ثالث که نماینده طرفین است، باقی بماند. در این مطلب از سامانه معاملات امن سما، می‌خواهیم با سرویس اسکرو و کاربردهای آن بیشتر آشنا شویم.

حساب‌ اسکرو یا امانی، پس از قبول شرایط قرارداد توسط طرفین، وجه معامله نزد یک نماینده نگه‌داری می‌شود و تنها در صورتی‌که هر دو طرف معامله، تعهدات این قرارداد از پیش تعیین شده را رعایت کنند یا دستورالعمل‌هایی که تعیین شده‌اند را اجرا کنند، این پول که به‌صورت امانی نگهداری شده است، آزاد می‌شود.

سرویس اسکرو

سرویس اسکرو چیست ؟

اسکرو زمانی استفاده می‌شود که دو طرف یک معامله، نسبت به انجام تعهدات فرد دیگر، اطمینان ندارند؛ برای مثال موقعیت‌هایی که اسکرو می‌تواند استفاده شود شامل خریدهای اینترنتی، خرید و فروش خودرو، مالکیت معنوی، معاملات امکلاک و مستغلات و… است.

برای آن‌که این مفهوم را بهتر متوجه شوید و با سرویس اسکرو آشنا شوید؛ فروشنده‌ای را در نظر بگیرید که می‌خواهد محصولات یا کالاهای خود را به فروش برساند. این فروشنده می‌خواهد مطمئن باشد که در صورت ارسال کالا، هزینه خود را دریافت خواهد کرد. طرف دوم معامله نیز تنها در صورتی هزینه تعیین شده را پرداخت می‌کند که کالا را به‌طور کامل و سالم دریافت کرده باشد.

برای حل این مسئله، خریدار مبلغ تعیین شده را در در سرویس اسکرو به‌صورت امانی قرار می‌دهد و شرایطی را تعیین می‌کند که پس از دریافت کالا و اطمینان از سالم بودن آن، هزینه را پرداخت می‌کند و آن دستورالعمل را در اختیار نماینده‌ای قرار می‌دهد. در نتیجه، به کمک اسکرو، یک معامله امن انجام می‌شود و ادامه پیدا می‌کند.

انواع سرویس اسکرو

در این بخش می‌خواهیم به مواردی که از این سرویس برای معامله امن استفاده می‌کنند، اشاره کنیم که تحت عنوان انواع اسکرو، بررسی می‌شوند.

اسکرو در خرید و فروش ملک

حساب‌های اسکرو یا حساب‌های امانی، می‌توانند برای خرید و فروش خانه و در معاملات ملکی استفاده شوند. در این معاملات که نمونه‌ای از آن را می‌توان در بخش املاک سایت دیوار دید، با قرار دادن وجه نزد یک نماینده، خریدار این فرصت را پیدا می‌کند تا سرمایه‌گذاری صادقانه‌ای انجام دهد و یا برای بررسی در مورد خرید ملک بالقوه، زمان کافی داشته باشد. همچنین فروشنده نیز اطمینان حاصل می‌کند که خریدار، در تصمیم خود برای خرید ملک، جدی است.

برای آن‌که این مسئله را بهتر متوجه شویم، یک مثال از کاربرد سرویس اسکرو در خرید و فروش ملک می‌زنیم. ممکن است هنگام خرید خانه، شرایطی وجود داشته باشد، برای مثال ملک نیاز به بازرسی داشته باشد. در این شرایط، خریدار، مبلغ خرید خانه را به حساب اسکرو یا امانی واریز می‌کند و فروشنده نیز با اطمینان از اینکه خریدار، توانایی پرداخت مبلغ خرید خانه را دارد، مراحل بازرسی و یا هرآنچه نیاز است که پیش از تحویل خانه انجام دهد را ادامه می‌دهد.

اسکرو و فروش آنلاین

سرویس اسکرو برای خرید و فروش آنلاین استفاده می‌شود و هدف آن این است که از خریدار و فروشنده در برابر تقلب در معامله و کالای فروخته شده یا عدم پرداخت محافظت کند. یک سرویس امانی آنلاین، به عنوان شخص ثالث برای فروش آنلاین محصول عمل می‌کند. خریداران پرداخت خود را انجام می‌دهند و این پرداخت به سرویس امانی ارسال می‌شود که تا زمان دریافت محصول، پول را نگه می‌دارد.

هنگامی که محصول تحویل داده شد و دریافت و سلامت آن از سوی خریدار تأیید شد، سرویس اسکرو ، وجه را برای فروشنده ارسال می‌کند. خدمات امانی یا اسکرو، بهترین راه‌حل برای معامله امن برای اقلام با ارزش است. شرکتی که مسئول سایت معامله امن و ایجاد خدمات اسکرو است، هزینه‌ای را برای خدمات خود دریافت می‌کند.

از این سرویس می‌توان در پلتفرم‌هایی همچون دیوار برای خرید آنلاین استفاده کرد تا هنگام خرید محصولات گران‌قیمت همچون خودرو یا لوازم دیجیتال دست دوم، یک خرید امن را تجربه کنید.

مزایا و معایب سرویس اسکرو

سرویس اسکرو، در ازای کارمزدی که دریافت می‌کند، می‌تواند شرایط یک معامله امن را برای طرفین معاملاتی که شامل مقادیر زیادی پول است، فراهم کند.

مزایای اسکرو

  • سبب ایجاد شرایط معامله امن و در نتیجه آرامش خیال می‌شود، به ویژه برای املاک و مستغلات که مقادیر قابل توجهی پول در معامله، جابه‌جا می‌شود.
  • فروشگاه‌های اینترنتی برای افزایش اعتماد در کاربران و رفع نگرانی آنها و در نتیجه برای افزایش فروش و تقویت برند خود از سرویس اسکرو استفاده کنند.
  • برای آرامش‌خیال خریدار و فروشنده و پیشبرد معامله، زمانی که مبالغ کلان و یا کالاهای باارزش در معامله درگیر هستند، سودمند است.
  • بحث عدم اعتماد در خرید در فروشگاه‌های اینستاگرامی خیی شایع است و خریدارها و فروشندگان این بستر می‌توانند برای رفع دغدغه‌های خود از این سرویس استفاده کنند.

معایب اسکرو

  • در هنگام جابه‌جایی مبالغ با انواع پلتفرم و سایت معامله امن، ممکن است کارمزد بیشتری نسبت به زمانی که پول را به‌صورت مستقیم جابه‌جا می‌کنید، از شما کسر شود.
  • فروشنده معامله ممکن احساس خوبی از عدم دریافت بلافاصله پول خود در هنگام معامله نداشته باشد.

با در نظر گرفتن این مسئله که مزایای سیستم اسکرو برای افراد، بسیار بیشتر است و همچنین امنیت ایجاد شده در معاملات، ارزش بیشتری نسبت به کاهش کارمزد دارد؛ این خدمات محبوبیت بالایی در بین اقشار مختلف جامعه دارد و سبب می‌شود که در شرایطی که نمی‌توان نسبت به طرف دیگر معامله مطمئن بود؛ یک معامله امن را با آرامش خاطر پیش برد.

سرویس اسکرو سما

کلام آخر

اسکرو را می‌توان برای معاملات مختلف از جمله خرید خودرو، خرید ملک، لوازم دیجیتال و… استفاده کرد. پول خریدار در یک حساب امانی نگهداری می‌شود تا زمانی که تراکنش کامل شود یا خریدار بتواند وضعیت محصول را تأیید کند. هنگامی که خریدار معامله را تایید کرد، پول از حساب سپرده به فروشنده آزاد می‌شود. شرکتی که حساب سپرده را مدیریت می‌کند، معمولاً برای انجام خدمات شخص ثالث، هزینه‌ای به عنوان کارمزد دریافت می‌کند.

در نتیجه می‌توان سرویس اسکرو را مفید دانست، زیرا سبب ایجاد شرایط معامله امن برای طرفین معامله می‌شود و می‌تواند شیوه نوینی برای معاملات محسوب شود. در ایران نیز برای انجام خریدهای اینترنتی، سایت معامله امن سما به عنوان یک شخص ثالث عمل می‌کند تا امنیت تراکنش‌ها و معاملات افزایش پیدا کند. برای آشنایی بیشتر با سامانه معاملات امن ایران، بر روی سما کلیک کنید.

منبع How Escrow Protects Parties in Financial Transactions

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.